Finaliste van aanlyn dramakompetisie bekend

Die finaliste in Dramaweb SA se aanlyn dramakompetisie sal tydens ’n regstreekse stroming hul harte uitspeel op Saterdag 3 Julie (Afrikaanse kategorie) en Sondag 4 Julie (Engelse kategorie). Dit word aangebied in samewerking met die Klein Karoo Nasionale Kunstefees (KKNK) en met ondersteuning van die Afrikaanse Taal- en Kultuurvereniging (ATKV). 

Inskrywings vir Dramaweb SA het vanjaar landswyd ingestroom en is deur die beoordelaars gekyk, geniet en beoordeel. “Na ’n wonderlike tyd van sweet en terugvoer skryf, is die beoordelaars werklik geïnspireer deur die talent in ons land,” sê Ira Blanckenberg, eienaar van Dramaweb SA

 “Dramaweb SA wil jong akteurs se talente vier, maar ook help om jong mense te slyp vir hul pad vorentoe. Alle kinders wat aan dramakompetisies deelneem, gaan nie noodwendig professionele akteurs word nie, maar neem die vaardighede saam met hulle – waaronder selfvertroue, dissipline en kreatiewe denke, asook kommunikasievaardighede.” 

Deelnemers kon in Engels en Afrikaans deelneem in verskeie soorte items – ongedramatiseerde gedig en/of prosa, gedramatiseerde gedig en/of prosa, voorbereide lees, monoloog en selfs mimiek. 

Die finaal word op albei dae (3 en 4 Julie) aanlyn aangebied en sal regstreeks gestroom word vanaf dramawebsa.co.za. Vier beoordelaars sal die optredes evalueer. 

Die program lyk só: 
09:00 Graad RR tot 1 
10:00 Graad 2 tot 4 
11:00 Graad 5 tot 7 
Middagete 
13:00 Graad 8 tot 10 
15:00 Graad 11 tot 12 
17:30 Regstreekse aankondiging van die wenners in elke kategorie en prysuitdeling 

 Vir die KKNK lê dié vennootskap na aan die hart. “Ons leef in ontwrigtende tye en jongmense het ’n uitlaatklep nodig,” sê Hugo Theart, die artistieke direkteur. “Die kunste bied ’n geleentheid vir ontvlugting. Dit is nie net ’n geleentheid vir jongmense wat in die toekoms professioneel by die uitvoerende kunste betrokke wil raak nie, maar is ’n platform om ’n liefde vir letterkunde en die kunste te kweek.” 

Die ATKV deel die KKNK se geesdrif oor Dramaweb SA. “Die kunste verryk mense, oud en jonk, bevorder kreatiwiteit en bring gemeenskappe by mekaar,” sê Gerrie Lemmer, uitvoerende hoof van taal en kultuur by dié organisasie. “Die ATKV ondersteun Dramaweb SA met trots en ons glo dié projek sal die voordele van toneel, digkuns en skryfkuns beklemtoon.” 

Kknk | Klein Karoo Nasionale Kunstefees | Oudtshoorn | Suid-Afrika
Klein Karoo Nasionale Kunstefees | Oudtshoorn | Suid-Afrika

Baie geluk aan die finaliste: 

AFRIKAANS Graad RR tot 1 
Adriaan Meintjes, Vryburg-voorbereidingskool 
Alice Engela-mari Grobler, Laerskool Roodekrans (Dramatix) 
Anje Moolman, Laerskool Die Krans 
Gerhardus Oosthuizen, Voluit Primêre Skool 
Johandré Conradie, Laerskool Eikestad 
Kaylene Verheem, Laerskool Elarduspark 
Khanya Duvenhage, Tuisskool 
Lexi Hanekom, Pikkies-paradys 
Logan van Heerden, Laerskool Garsfontein 
Mieke Drenth, Laerskool Wonderboom 

AFRIKAANS Graad 2 tot 4 
Aaron Blake Anderson, Laerskool Roodekrans 
Anzel Schuck, Laerskool Middelburg 
Gustav Kruger, Curro Nelspruit 
Isabella Steynberg, Laerskool Roodekrans (Dramatix) 
Jacobus Oosthuizen, Voluit Primêre Skool 
Kara Taute, Welkom Volkskool 
Leila Barnes, Laerskool Eikestad 
Leila Erasmus, Welkom Volkskool 
Ronan Pienaar, Tuisskool 
Wehann Snyman, Laerskool Anton van Wouw 

AFRIKAANS Graad 5 tot 7 
Annerie Havenga, Laerskool De Hoop 
Elzerie Vermaak, Laerskool Elarduspark 
Ilé Snyders, Laerskool Bredasdorp 
Joane van Geest, Laerskool De Hoop 
Luca Human, Curro Durbanville 
Luhan Kruger, Curro Nelspruit 
Mabel Matthee, Rûens Kollege 
Mia-Cecilia Kriel, Curro Durbanville 
Neldri Muller, Laerskool Gene Louw 
Rossouw Van Wyk, Curro Nelspruit 

AFRIKAANS Graad 8 tot 10 
Anna Pretorius, Hoërskool Bredasdorp 
Carisa Ahlers, Hoërskool Nelspruit 
Danelle Jacobs, Hoërskool Martin Oosthuizen 
Genna Labuscagne, Hoerskool Noordheuwel (Dramatix) 
Liné Allen, Dramatix 
Marelee Ferreira, Curro Windhoek Gymnasium 
Mieke Saayman, Hoërskool Bredasdorp 
Monja Van Heerden, Hoerskool Noordheuwel 
Rudo Andreas van Diemen, Pretoria Boys High School 
Somé Louw, Hoërskool Bredasdorp 

AFRIKAANS Graad 11 tot 12 
Cara-mari Botha, Hoërskool Framesby 
Estia Scheepers, Hoerskool Noordheuwel 
Helené Jansen van Rensburg, C&N Sekondêre Meisieskool Oranje 
Karli Marais, Hoërskool Noordheuwel (Dramatix) 
Lieske Naude, Hoërskool Lutzville 
Marlé Strauss, Sekondêre Meisieskool Oranje 
Marshallino Jantjies, Apex-hoërskool 
Megan Bester, Hoërskool Nelspruit 
Mia van Loggerenberg, Axios Dramaskool 
Zoe Labuscagne, Hoerskool Noordheuwel (Dramatix) 
Zoë Louw, Hoërskool Bredasdorp 

ENGELS GRAAD RR tot 1 
Alice Engela-mari Grobler, Laerskool Roodekrans (Dramatix) 
Isabella Augusto, Veeashe (Studio) 
Khanya Duvenhage, Tuisskool 
Stefan Pretorius, Laerskool Randfontein 

ENGELS Graad 2 tot 4 
Aaron Blake Anderson, Laerskool Roodekrans 
Elizabeth Coetzer, Curro Durbanville 
Isabella Steynberg, Laerskool Roodekrans (Dramatix) 
Jacobus Oosthuizen, Voluit Primêre Skool 
Lourens Pauer, Laerskool Helderkruin (Dramatix) 
Miané Roux, Cambridge School Online 
Milan van Niekerk, Laerskool Roodekrans 
Peyton Finlay, Laerskool Gene Louw 
Theodore Neil van Diemen, Laerskool Anton van Wouw 
Wehann Snyman, Laerskool Anton van Wouw 

ENGELS Graad 5 tot 7 
Annebelle Spies, Laerskool Stellenbosch 
Elzerie Vermaak, Laerskool Elarduspark 
Ilé Snyders, Laerskool Bredasdorp 
Janel Meijer, Laerskool Anton van Wouw 
Leané Nortje, Laerskool Helderkruin 
Lenadri Groenewald, Laerskool Helderkruin (Dramatix) 
Liané Schuck, Laerskool Middelburg 
Mabel Matthee, Rûens-kollege 
Mia-Cecilia Kriel, Curro Durbanville 
Sebastian Pretorius, Laerskool Randfontein 

ENGELS Graad 8 tot 10 
Anna Pretorius, Hoërskool Bredasdorp 
Anriette Otto, C&N Sekondêre Meisieskool Oranje 
Christopher de la Hunt, Paarl Hoër Seunskool 
Courtney Schelhase, Hoërskool Tygerberg 
Daniela Demaio, Fairmont-hoërskool 
Kamryn Lowe, Sekondêre Meisieskool Oranje 
Kayla Pietersen, Worcester-gimnasium 
Lucia van der Spuy, Hoërskool Swartland 
Rudo Andreas van Diemen, Pretoria Hoër Seunskool 
Unathi Mankahla, Hoërskool Parel Vallei 

ENGELS Graad 11 tot 12 
Christopher Smal, Hoërskool Voortrekker 
Emma Louise van Wyk, Global Leadership Academy 
Helené Jansen van Rensburg, Sekondêre Meisieskool Oranje 
Jemma Miller, Tuisskool 
Karli Marais, Hoërskool Noordheuwel (Dramatix) 
Marlé Strauss, Sekondêre Meisieskool Oranje 
Pamela Phakathi, Apex-hoërskool 
Taylor Davids, Apex-hoërskool 
Thembakuye Tu, Fezekile Sekondêre Skool 
Tyrique Pienaar, Apex-hoërskool 
Zoë Louw, Hoërskool Bredasdorp 

Die KKNK word ondersteun deur ABSA en Media24 met verdere ondersteuning van onder meer die Het Jan Marais Nationale Fonds, die Departement van Kultuursake en Sport: Wes-Kaap, die Oudtshoorn-munisipaliteit, Business and Arts South Africa (BASA) en die Jannie Mouton-stigting. 

Deel op facebook
Facebook
Deel op twitter
Twitter
Deel op linkedin
LinkedIn
Deel op whatsapp
WhatsApp
Deel op email
Email

Gesels saam

Mandjie 0

Teken in

Maak 'n rekening oop

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privaatheidsbeleid.

Wagwoord herwinning

Het jy jou wagwoord vergeet? Voer asseblief u gebruikersnaam of e-posadres in. U sal 'n skakel ontvang om 'n nuwe wagwoord per e-pos te skep.